Yunan Turizm Bakanı vize muafiyeti için hükümete baskı yapıyor

Daha fazla Türk turist için art arda “vize kolaylığı” konusunda açıklamalar yapılırken, yeni bir teklif sunan Kültür ve Turizm Bakanı Pavlos Gerulanos, Türk turistler için zorunlu vize uygulamasının “kısa süreli ziyaretler” için tamamen kaldırılması gerektiğini söyledi.
Yunan hükümeti, son günlerde Türk turistlere vize kolaylığı getirilmesine ilişkin demeçlerine bir yenisini daha ekledi. Bu defa Kültür ve Turizm Bakanı Gerulanos, “normal pasaportlu Türk turistler için kısa süreli vize tamamen kaldırılması gerekir.” dedi. Yunan Bakan, Ege’nin en büyük adalarından Midilli’de yapılan Kuzey Ege’de turizm konulu toplantıda bir konuşma yaptı.
Bakanlık olarak turizmin gelişmesi konusuna yoğunlaştıklarını ve bu konudaki politikaların koordinasyon içerisinde yürümesi gerektiğine dikkat çeken Gerulanos, adalardaki yerel halktan buradaki zenginlikleri turizmin ve bölgenin gelişmesi amacına yönelik değerlendirmelerini istedi. Kuzey Ege’nin ekonomik gücü yüksek ziyaretçiler çekebileceğini kaydeden Gerulanos, ne kadar, kimleri ve nereden turist kabul edebileceğine ilişkin planlama yapılmasının yeterli olacağını söyledi. Gerulanos, bu planlamadan sonra turistlerin nasıl çekileceğine dair planlamanın geleceğini ifade etti.
Marinalarla ilgili olarak bir planlama yapılacağını belirten Yunan Bakan, “Yunanistan, mavi pasaport taşıyan Türklerin kısa süreli tatillerini burada geçirebilmeleri için Türkiye’den ziyaretçilere uygulanan zorunlu vizeyi kaldırmak zorundadır.” vurgusunda bulundu ancak kaç günlük vizesiz girişi kastettiğini söylemedi.
HERKES TÜRKLERE VİZE KALDIRILSIN DİYOR
Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu da iki gün önce gerçekleşen Batı Trakya ziyareti sırasında Gümülcine de yaptığı konuşmada, Türk turistlere vizenin kaldırılması konusuna destek verdiğini söylemişti. Başbakan Papandreu, bu konuda şunları söylemişti:
“Başbakan (Recep Tayyip) Erdoğan ile kaçak göçmenlerin geri kabul anlaşması konusunda iki kez görüştüm. Bu, tüm zorluklara rağmen, komşu ülke ile yaptığımız işbirliğinin bir örneğidir. Bununla birlikte biz, bu konuların düzene konulmasının Türk vatandaşlarının vize konusunun serbestleştirilmesinin de görüşülmesi anlamına geleceğini söyledik ve bunu destekliyoruz. Türk vatandaşlarının Şengen bölgesine ve tabii ki Yunanistan’a da yasal ziyaretçi olarak, sorunla karşılaşmadan daha kolay gelebilmelerini destekliyoruz. Bunun, Yunanistan’ın turizmine olduğu kadar sanayiye ve ticarete de katkısı olacaktır.”
Geçen hafta yapılan bir başka açıklamada ise Yunan Dışişleri ile Kültür ve Turizm Bakanlığı, “ekspres vize” uygulaması kapsamında başta Türk turistler olmak üzere ekonomik gelişme içerisindeki ülke vatandaşlarına kolay vize verilmesi konusunda çalışacak ‘ortak komite’ kurulacağını duyurmuştu.Yunanistan’da geçen yıl 12 adalar, Midilli, Sakız ve Sisam adaları valilikleri ile belediyeler, otel işletmecileri ve onlarca kurum, hükümetten, Yunanistan’ı ziyaret edecek Türk vatandaşları için vize kolaylığı sağlanmasını talep etmişlerdi.
Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu’ya gönderilen mektupta, uzun yıllardır Türk vatandaşlarının Yunanistan’ı ziyaretleri konusunda yaşanan zorluklara dikkat çekilmiş, bunun ülkenin aleyhine olduğunu dile getirmişlerdi.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: