Yıllardır tüm turistlerin ortak markası KODAK iflas ediyor

Fotoğrafçılık ve film sektörünün dev ismi Kodak, dijital çağa ayak uyduramadı ve iflas başvurusunda bulundu.

Kodak her ne kadar 35mm’lik film makaraları ile sinema yönünde çalışmalarına devam etse de, artık dijital çağın başladığı fotoğrafçılık ve film alanında gittikçe erimeye başladı.

Eleman çıkararak küçülmeye giden şirket kendini yenileyemedi ve artık son noktaya geldi. Kodak bu sabah iflas başvurusu yaptı.

Kodak fotoğrafı son kullanıcılarla tanıştıran firma olarak biliniyordu. 131 yıllık şirket ABD’nin iflas yasası Chaptetr 11 kapsamında koruma talebinde bulundu.

Kodak her ne kadar 35mm’lik film makaraları ile sinema yönünde çalışmalarına devam etse de, artık dijital çağın başladığı fotoğrafçılık ve film alanında gittikçe erimeye başladı.Kodak ABD’deki alt şirketleri için de aynı talebi yerine getirdi. Bu hamleyle Kodak yeniden organize olmaya çalışacak ve borçlularına ödemeleri yaparak yükümlerini karşılama çabası içinde olacak.

Tabi Kodak’ın bir de patent yönü var. Fotoğrafçılık ve video konusunda 131 yıllık tecrübesi ve buluşları olan firmanın çok değerli bir patent alt yapısı mevcut.

İşte Kodak’ın iflas etmemesi için bu patent alt yapısını satması ya da patent davaları açması öneriliyordu. Fakat Kodak’a borç veren firmalar bu hamlenin yeterli olmayacağını belirterek iflas için baskı yaptılar.

Baskılara dayanamayan Kodak ise iflas başvurusundan 950 milyon dolar kaynak alabilecek. Bakalım Kodak’ın durumu ve elindeki patentler ne olacak ?

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: