Yılanlı Sütun müzede sergilenecek

Tıp biliminin simgesi olarak kabul edilen ve İzmir’in Bergama ilçesindeki tarihi Asklepion’da bulunan “yılanlı sütun”, Bergama Müzesi’nde koruma altına alınacak.

Bergama Müze Müdürü Adnan Sarıoğlu, yaptığı açıklamada, Asklepion’da bulunan mermer sütunun, bugüne kadar sergilendiği alandan kaldırarak, müzede koruma altına alacaklarını bildirdi.

Yılanlı sütunun müzeye getirilmesi için gerekli ödeneğin ayrıldığını belirten Sarıoğlu, “Sütun bir hafta içerisinde müzeye getirilecek ve koruma altında teşhir edilmesine başlanacak. Böylece çok önemli bir tarihi eserin doğal yollarla yıpranmasının önüne geçilmiş olacak” dedi.

SÜTUNUN SIRRI

Ölümün giremediği yer olarak bilinen ve yaklaşık 2 bin 400 yıl önce kurulan Asklepion, zamanının en büyük sağlık merkezlerinden biri olarak hizmet veriyordu.

Efsaneye göre, derdine deva aramak için Asklepion’a gelen bir hasta, karşısında iki yılanın zehirlerini bir taş oyuğunun içine boşalttığını görür. Çok ağrısı olan hasta, zehri içerek iyileşir. Tıp biliminin simgesi olan yılanlı sütun böylece ortaya çıkar.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: