Uçakta yanınıza oturacak kişiyi seçmek ister misiniz?

Akşam Haftasonu
KLM Havayolları’nın Türkiye’de de uygulamaya koyduğu ‘Meet and Seat‘ adlı uygulama ile diğer yolcuların Facebook ve LinkedIn profillerine bakarak uçuş arkadaşınızı seçebiliyorsunuz.

sec.jpg
Hollandalı havayolu şirketi KLM, haberi ilk okuduğum dönemde Amsterdam-New York, San Francisco-Sao Paulo güzergahında denenmekte olan ‘Meet and Seat’ yani ‘Tanış ve Otur’ adlı uygulamayı Türkiye’de de uygulamaya geçirmiş. Servis sayesinde, uçuşunuzdan belirli bir süre önce -buna izin veren- diğer yolcuların Facebook veya LinkedIn profillerini görüntüleyebiliyor ve nerede oturacaklarını görebiliyorsunuz. Bu hizmet tek yolcu rezervasyonlarında, uçuşa 48 saat kalana dek, kıtalararası Amsterdam uçuşlarında kullanılabiliyor.
KLM’in hizmeti sadece rezervasyonunu onaylayan yolcular için geçerli. Yolcular kişisel bilgilerini hangi oranda paylaşmak istediklerini belirledikten sonra, profillerini paylaşan diğer yolcuları gösteren bir oturma planı görüyor. Daha sonra ilginizi çeken kişinin yanındaki koltuğu seçiyorsunuz ve bu kişiye sizin profil bilgilerinizi içeren bir mesaj gönderiliyor. Yanınıza oturmak isteyen kişiyi reddetmeniz mümkün değil ancak uçuştan iki gün önceye kadar başka bir koltuğa kayabiliyorsunuz.

Bazı havayolu şirketleri ise bunun tam tersini yaparak yalnız kalmak isteyen yolcular için çareler üretiyor. Örneğin Yeni Zelanda Havayolları 6 ila 60 dolar karşılığında yolcuları, yanı boş olan koltuklara oturtuyor.

2 thoughts on “Uçakta yanınıza oturacak kişiyi seçmek ister misiniz?

 • 20 Nisan 2012 tarihinde, saat 08:26
  Permalink

  Peki müşteri sahte facebook veya linked-in hesabını profiline koyarsa? Bunun yasal bir yaptırımı yok.

  Yanıtla
 • 20 Nisan 2012 tarihinde, saat 08:27
  Permalink

  biletteki isim ile facebook/linked-in hesap isimleri birbirini tutmuyorsa onay gelmiyor.

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: