Uçakta ağlayan o çocuğun annesi olmayın!

Çocukla tatile gitmeye hazırlanmak ile top yekün savaşa hazırlanmak arasında pek fazla fark yoktur. İşte tatili en az hasarla atlatmak için cephede alınması gereken tedbirler.


Esra SERT
Kaynak: ntvmsnbc
Güncelleme: 13:02 TSİ 24 Mayıs. 2012 Perşembe
İSTANBUL – Bu fotograftaki bavullara bakıp gülmeyin. Ben de kabin bavulu ile gezdiğim günleri özlemiyor değilim. Tecrübeli bir arkadaşım, kızımla çıkacağımız ilk tatilimizden önce; çocuk için yanıma neler almam gerektiğini şu sözlerle açıklamıştı:
‘’Çok basit. Herşeyi alacaksın’’. Gerçekten de çok yerinde bir tesbitti. Çocukla seyahet etmek demek, evini sırtında taşımak demektir. Gittiğin her yerde, evinin simülasyonunu yapmaya çalışırsın. Bu da araç gereç gerektirir.
Kaçak göçmen taşıyan bir tekneyi andıran arabamızla Bodrum yollarında.


BAVULU KÜÇÜLTECEK BİR KAÇ ÖNERİBezi, ıslak mendili ve devam sütünü gittiğiniz yerde temin edin. Otele yakında market var mı bez ve mama alabilir miyiz diye sorun. Gerekirse marketin numarasını isteyin.

Top, kova, kürek gibi çok yer tutan oyuncakları da gittiğiniz yerden temin edin ve geri getirmeyin.

Çocuklar, özellikler bebekler için az ve çok basit kıyafetler götürün. Bir bebeğin yaz aylarında kolsuz tulum dışında hemen hemen hiçbir şeye ihtiyacı olmayacaktır. Onları da lavaboda bile bir sudan geçirivermek mümkündür.

Bavulu küçültmek için temizlik standartınızı biraz düşürün. Özellikle tedbiren yanınıza aldığınız kalın giyeceklerden sadece 1 ya da 2 çift alın.

Uzun kalacaksanız ve uçakla gidiyorsanız. Bir bavulu önden kargoyla yollayın.

Çocuğunuza detaylı bir seyahat listesi yapın. Her seferinde ne götüreceğinizi düşünmekten kurtulun.

Tek başıma İstanbul’a döneken. Lado ve bavullara aynı anda mukayyet olmanın yolunu bulamayınca.

OLMAZSA OLMAZLAR
Kısa bir mesafe için kara yoluyla bir yerden bir yere gidecek olsanız bile, araba koltuğu talep edin. Araba kiralama şirketleri ve otellerin ulaştırmalarının birçoğu, çocuk koltuğu bulunduruyor ama talep etmeyince takmıyor.

Ana kucağı tabir edilen birinci aşama araba koltukları,13 kg’ye kadar kullanılabiliyor ve taşıması da takması da çok kolay.

Araba koltuğu durumu belirsizse ve çocuğunuz 13 kg’yi geçmemişse (Ladin 2 yaş 2 aylık ve hala geçmedi), bu koltuğu yanınızda götürün.
Hem çocuğunuz arabada uyursa koltukla birlikte uyandırmadan pusete almak mümkün olacaktır.
Küçük taşınabilir bir ilk yardım çantası oluşturun. Doğada bir yere gidiyorsanız, bu kite mutemel böcek/arı sokmalarına, çocuğunuzun vereceği olası kötü reaksiyona karşı adrenalin iğnesi koymak isteyebilirsiniz. (Doktorunuza danışın)

Antibiyotik dahil, olası tüm acil durumlara karşı kallavi bir ilaç çantası hazırlayın. O güne kadar ihtiyaç duymadıklarınızı bile doktorunuza danışıp yanınıza alın. Mesela alerji damlası gibi.


Puset için sineklik mutlaka alın.

Otelin, çocuğun koşup oynayacağı ağaç gölgesi olan bir alanı olması gerekir. Yoksa öğle sıcağında çocuğunuzu kumsaldan sökmek zor olabilir.

UV filtreli tişört ve şort edinin.

Güneş koruyucunuzu mineralli alın. Kimyasal korumalar kullanmayın.

Oyuncak konusunda eliniz korkak alıştımayın. kıyafetten daha önemli.

Tam techizatlı baba Görkem Köseoğlu

UÇAKLA SEYAHET EDERKEN
Çocuğunuzun uyku saatinde uçağa binmeyin. Uçakta ağlayan çocukların yüzde 99’u uykusu geldiği ve uyuyamadığı için ağlar.
Çocuğunuzun uçakta kalabalık ve sesten stimüle olacağı için kolay kolay uyumayacaktır. Sabah erken uçmak, çocuk henüz çok yorulmadığı için daha iyidir.
Babayı uyutmak Lado’dan daha kolay olmuştu

Online check-in yapın. Eşinizle aranızdaki koltuğu boş bırakacak şekilde ve arka sıralarda koltuk seçin. Böylece, o koltuğun dolma ihtimalini azaltırsınız. Havaalanında check in yaparsanız; görevliden, eğer mümkünse o sıraya başka birini oturtmamasını rica edebilirsiniz.

Çocuğunuzun küçükse ve uyku saatiyse, araba koltuğunu uçakta yanınıza alın. Eğer yanınızdaki koltuk boşsa, araba koltuğunu oraya koyup tentesini çekerek çocuğunuzu genel
ortamdan izole eder ve uyuma ihtimalini arttırırsınız.

Uçak doluysa, araba koltuğunu zaten hostesler alacaktır.

İniş ve kalkışlarda çocuğunuza, emzik, biberonda su verin ya da emzirin. Kulak tıkanıklığını önlemek için bu gereklidir.

Daha büyük çocuklarla, ağzınızı kocaman açıp esneme oynunu oynayabilirsiniz. Böylece, kulakları basınç değişikliği nedeniyle tıkanmayacaktır. Sakız çiğnetmek de bir seçenektir. Çocuğunuzun kulağı, iniş ve kalkışlarda çok acı verecek şekilde ağrıyorsa, bir doktora göstermenizde fayda olabilir.

Bol bol oyuncak, kitap ve atıştırmalık almayı unutmayın. Uçakta verilen yiyeceklerden çocuğunuzun yemesini istemiyorsanız siz de yemeyin.

Çocuğunuz sıkılma belirtisi gösterdiği anda kucağınıza alıp bir süre koridorda gezdirin. Ya da onun gezmesine izin verin.

Uçakların içi çok sıcak ve sonra bir anda çok soğuk olabilir. Çocuğunuzu uçağa çok ince giydirerek bindirin yanınızda üstüne giydireceğiniz bir kat daha bulundurun.

Uçağın içi çok sıcaksa, hostesi klima açılıncaya kadar sık sık uyarın. Sıcaklamış bir çocuk çok huysuz olabilir

Çocuğunuz iki yaşından büyükse ve çizgi film izliyorsa. Çocuklar için satılan küçük DVD oynatıcılar ya da yanınızda getirdiğiniz diz üstü bilgisayar, sizi büyük sıkıntıdan kurtarabilir.

Hareketli bir çocuğunuz varsa, hostes her ne kadar ısrar etse de kalkıştan hemen önce kemeri bağlayın. 40 dakika çocuğu bağlı tutmak çok zor hatta imkansız olabilir. Hostese durumu açıklayın ve kalkmadan önce kesinlikle bağlayacağınızı söyleyin.

Kiralık arabanın bagajında Lado’nun altını değiştirirken

ARABAYLA SEYAHAT EDERKEN
Seyahate çıkış saatinizi öğle uykusu saatine denk getirin. Böylece 2 saat kadar bir süreyi rahat geçirirsiniz.

Çocuğunuz büyükse arabada birlikte oynayacağınız bir oyun bulun. İlk kim siyah araba görecek. İlk kim tır görecek vs.

Yaşı uygunsa, emziği sadece uyurken de veriyor olsanız bu kuralı tatilde uzun araba seyahatleri için esnetebilirsiniz.

Çizgi film arabada da çok işe yarar.

Çocuğunuz küçükse emzirmek için durun. Seyir halindeyken çocuğu emzirmek için bile olsa araba koltuğundan çözmeyin.

Süt sağıyorsanız bunun için durmanız gerekmez. Pilli bir pompa edinin. Isı yalıtımlı çantalar ve buz torbaları sizi saatlerce idare eder.

Sağarak süt veriyorsanız, araba çakmağıyla ısınan cezve büyüklüğünde bieberon ısıtıcılardan temin edin.

Normalde verdiğinizden çok daha sık ara verin.

Ve unutmayın ! Uzun süre sabit durmak bir çocuğun doğasına uygun değildir ve sıkılmakta çok haklıdır.

YARATICILIK GEREKTİREN ANLAR VE BEKLENTİLER
Çocuğunuzun kurulu düzenini yüzde yüz devam etttirmeyi beklemeyin. Ama hiç bir düzen kalmazsa sadece o değil sizin için de tatilin çileye dönüşeceğini unutmayın.

Özellikle uyku düzenini aksatmamaya çalışın. Akşam yemeklerini erken yiyin ki çocuğunuzu zamanında yatırabilin. Bir yerden bir yere gidecekseniz yine öğle uykusu arabaya denk getirin.

Karı koca sakin kafayla birlikte bir şeyler içmeyi, güzel bir yemek yemeği çok fazla beklemeyin. Yaratıcı davranın ve mama molasını, bira molasına çevirin.

Evinizi sırtınızda taşıyın Her an herşeye hazırlık olun. Teleferikte bebek beslemeye bile.

Teleferikte bile çocuğunuzu beslemeye hazır olun

Karı koca birlikte eğlenemiyor ya da dinlenemiyor olmanız, teker teker bunu yapamayacağınız anlamına gelmez. Birbirinize gün içinde birer saatlik molalar verin. Biri çocuğa baksın diğeri bacaklarını uzatsın.

Kurulu düzende çocuğun sorumluluğu genelde annededir. Babalar tatilde de bunun böyle olacağını varsayarsa, tatilde anne babanın birbirine girmesi kaçınılmazdır. Tatile gitmeden önce sorumluluğun paylaşılacağı konusunda karı koca mutabık kalın.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: