THY’DE GREV BAŞLADI

22 yıl önceki THY grevinde gözcülük yapan Erdoğan şimdi ne diyor.. Yönetimin kabin yerini bile bilmeyen kişileri atadığı belirtiliyor..
 

Türk Hava Yolları (THY) yönetiminin uzlaşmaz tutum taktınarak çalışanların üye olduğu Hava-İş Sendikası ile toplusözleşme imzalamaması üzerine dün gece saat 03 itibariyle THY’de grev başladı.

Grevin bu sabahtan itibaren yaygınlaşarak büttün birimlere uygulanacağı bildirildi.
Konuyla ilgili açıklama yapan Hava-İş sendikası Genel Sekreteri Mustafa Yağcı, “ THY’nin uzlaşmaz tutumu nedeniyle yasal hakkımız olan grevi Saat 03.00 itibariyle uygulamaya koyuyoruz.” dedi.
22 yıl sonra ilk grevin yaşanacağını belirten Yağcı, THY yönetiminin sorunu çözmek yerine grevin etkisinin düşük olduğu yönünde mesaj vermek için son dakikada idari kadrodan atamalar yapma yoluna gittiğini belirterek  “Ancak bu yöntemler sonuç vermez.  sabah 07.30-08.00’den itibaren grevimiz iç ve dış hatlarda genişleyerek uygulanacak” diye konuştu. 

22 yıl önceki grevde Erdoğan grev gözcüsü
Öte yandan THY’nin 22 yıl önhceki grevinde, o dönemde partisinin il başkanı olan bugünün başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da o zaman grevcileri ziyaret edip onrala destek olmuş ve grev gözcüsü önlüğü giydiği ortaya çıktı.
Bu arada Türkiye Havayolu Pilotları Derneği (TALPA)’nın  greve katılmama kararı aldığı öğrenildi. 
  
THY grev kırıcısı
THY’de gece saat 03’te başlayan grevi kırmak için bazı görevlere yerleştirdiği kişilerin görev yaptıkları bildirdildi.
Hava-İş yöneticileri THY’nin yatığı şeyin yasadışı olduğunu, daha dün mezun ederek kıyafetlerini teslim ettiği 500 yeni kabin memurunu da uçuşa gönderdiğini, bazı kabin memurlarının, ekip odasının dahi yerini bilmediği ve “Ekip odası nerede?” diye sorduklarını söyledi.
THY’nin Gece saat 03’te grevin başlaması üzerine İstanbul’da Atatürk Havalimanı’na 500 çevik kuvvet polisi sevk edildi. Çevik kuvvet otobüsleriyle havalimanına gelen polisler, görev yapacakları noktalara yerleştirildi. 

kaynak: turizmgazetesi

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: