Tatil cennetine yılan istilası

Tatil cennetini boa ve Afrika pitonu gibi tehlikeli yılan türleri istila etti.
Boa ve Afrika pitonu gibi tehlikeli birçok yılan türünün, ABD’nin güneybatı eyaleti Florida’yı “istila” ettiği bildirildi.
Araştırmacılar, eyalet merkezi Miami’ye de ulaşan büyük yılanların, her türlü ortama uyum sağlayabildiklerinden, kent ortamına da uyum sağladıklarını, bu durum karşısında yetkililerin alarma geçtiğini belirti.
Araştırmacılara göre, en büyük sorun, bu yılanların Florida’nın güneyinin büyük bir kısmını kaplayan Everglades milli parkındaki uçsuz bucaksız bataklık bölgesinde çoğalmaları.
Amerikan Jeofizik Enstitüsünce (USGS) yayımlanan araştırmaya göre, diğer önemli bir sorun da yılanların renkleri sayesinde kolayca kamufle olabilmeleri.
Araştırmada, bu büyük yılan türlerinin belirli bir süre sonra doğal veya yarı doğal ekosistemin biyoçeşitliliğini bozduğu ifade edildi.Araştırmayı kaleme alanlardan Gordon Rodda, yılanların çok çabuk büyüdüklerini, çok sayıda yavruladıklarını, büyük mesafeler kat edip her tür hayvanla beslendiklerini, böylece yerel hayvan türleri ve güney Florida’nın sıcak bölgelerinin ekosistemi için tehlike oluşturduklarını kaydetti.
Uzmanlar, yakalanan yılanların midesinden yarasa, sincap, kertenkele, iguana, hatta timsah artıkları çıktığını belirtti. Araştırmada, kurbanlarını boğarak öldüren bu büyük yılanlardan kurtulmak için hiçbir yöntemin yeterli olmadığı bildirildi.
Enstitünün araştırmasına göre, piton yılanının boyu 6 metreyi aşabiliyor, yeşil anakonda 90 kilonun üzerine çıkabiliyor. İnsanların bu yılanların saldırısına uğraması nadir de olsa muhtemel olduğuna işaret edilen araştırmada, Temmuz ayında, Florida’nın merkezindeki Sumter bölgesinde 2 yaşındaki bir kız çocuğunun evinde 3 buçuk metre uzunluğundaki bir Burma pitonu tarafından öldürüldüğü hatırlatıldı.Uzmanlar, sıcak iklimi ve uygun doğası nedeniyle Florida’da on binlerce Burma pitonunun yaşadığını ifade etti.
Florida Vahşi Yaşam ve Balıkçılığı Koruma Komisyonu (FWC) ise bu yılanların menşesinin ABD olmadığını, kendilerini besleyen kişiler tarafından doğaya bırakıldıklarını bildirdi.
Uzmanlar, 1992 yılında Andrew kasırgasının ve 2005 yılında Miami’nin kuzeyini vuran Katrina kasırgasının yarattığı tahribatlar sonucu, bu büyük yılanların deney hayvanlarının yetiştirildiği merkezlerden de kaçmış olabileceğini ifade ediyor.
FWC’nin sözcüsü Pat Behnke AFP’ye yaptığı açıklamada, insanların bu yılanların saldıracağını düşünerek korkmaması gerektiğini, asıl sorunun, hayvanların, Florida’nın en değerli milli parklarının ekosistemi için tehlike oluşturması olduğunun altını çizdi.
hürriyet

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: