Taksim’den havalimanına yolcu taşımacılığında yeni dönem

İstanbul Taksim ile iki havalimanı arasındaki yolcu taşıma rekabetinde ilginç bir kapışmaya tanık oluyor.

Kapışmanın bir tarafı yıllardır yolcu taşımacılığı yapan Havaş, öteki tarafı ise Büyükşehir Belediyesi’nin ihalesi sonrasında piyasaya çıkan HAVATAŞ…

Taksim’den Atatürk ve Sabiha Gökçen havalanlarına yolcu taşıma işi yıllardan beri Havaş tarafından yapılırken geçen ay Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nın açtığı ihaleye girerek çok yüksek ödeme karşılığında hatta çalışma hakkı kazanan Günaydın Turizm burada havaalanlarına otobüs seferleri yapmaya başladı.

Pazara yeni giren Günaydın Turizm, müşteriyi kendisine çekmek için otobüslerine Havaş adını çağrıştıran biçimde Havataş adını yazdı.

Bunun üzerine Havaş, marka taklidi yapıldığı bunun da haksız rekabet neden olduğu ididasıyla konuyu yargıya taşıdı.

Ama Taksim’den havaalanlarına yolcu taşıma işi burada kalmadı.

Pazara yeni giren Günaydın Turizm’in sahibi Büyükşehir Belediyesi’ne verdiği yüksek meblağın Havaş’ın buradan çekilmesi, havaalanlarına taşıma işini yalnız kendisinin yapacağı için verdiğini savunarak Havaş’ın bu işi artık yapmaması gerektiği söyledi.

Havaş’çılar ise ihale sözleşmesinde yolcu taşıma işinde tekel oluşturulacağına ilişkin bir düzenleme olmadığını, kendilerinin yolcu taşıma konusunda özel izinleri olduğunu belirterek işe devam etti.

Bu durumda Havaş’ı devredışı bırakamayan Günaydın Turizm kullandığı otobüslerin üzerine Havaş’ı çağrıştıracak biçimde Havataş yazıp müşterileri kendisine çekmeye çalıştı.

Ancak buradan da beklenen sonuç çıkamayınca iş bu kez havaalanlarına gidecek yolcuların iki firma tarafından yoldan çevrilmesine dönüştü.

Şimdi iki firmanın otobüs görevlilerinden Havaş’çılar metrodan çıkan yolcuları, Havataş’çılar da Taksim yönünden gelen yolcuları kendi otobüslerine yönlendirmek için yoldan müşteri kapmak için bir biriyle yarışıyor.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: