Nişanyan Şirince evleri Nesin Vakfı’na bağışlandı

Geçtiğimiz günlerde yıkılması gündeme gelen Şirince’deki Nesin Vakfı evleriyle ilgili yeni bir gelişme yaşandı.
Yazar Sevan Nişanyan, Şirince köyündeki Nişanyan evlerindeki tüm payını Nesin Vakfı’na bağışladı.
Dipnot.tv isimli bir internet sitesinde yer alan habere göre Nişanyan bağışıyla ilgili, “Bu evler insanlara güzelliği ve özgürlüğü hatırlatmak amacıyla yapıldı. Benim malım değildir. Köyün malıdır. Ülkenin malıdır. İnsanlığın malıdır. Kalıcı olmaları açısından Nesin Vakfı’nın daha uygun bir el olacağını düşündüm. Bağış fikri zaten uzun zamandan beri vardı. Son günlerde yaşadığımız acı olaylar, sürecin hızlanmasını sağladı,” dedi.
Nesin Vakfı adına konuşan Prof. Dr. Ali Nesin ise “Zenginliğimize zenginlik, güzelliğimize güzellik katıldı. Nesin Vakfı’nda yetişen çocukların bu güzelliğin seviyesine yükselmeleri ve bu güzelliği haketmeleri için elimizden geleni yapacağız. Her bağış gibi bu bağış da bize görev ve sorumluluk yüklüyor” şeklinde konuştu.
Bağışlanan mülkler Nişanyan Oteli, bir tarihi ev, bir hamam, bir arsa ile çok sayıda bağevi, bir konak, çiftlik ve Hodri Meydan Kulesini içeren İlyastepe arazisinden oluşuyor. Nişanyan’ın kendi evi de bağışlanan mülkler arasında bulunuyor. Nişanyan Evleri otel tesislerini Nişanyan işletmeye devam edecek.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: