Nemrut Dağı tarihi eserleri taşınacak mı?

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Nemrut’taki tarihi eserlerin yerlerinde bırakılarak mı korunacağı, yoksa taşınarak yerinde imitasyonlarının mı sergileneceği yönündeki sorulara cevap aradıklarını söyledi.

Bakanlık Opera binası Yunus Emre Toplantı Salonu’nda düzenlenen “Nemrut Koruma Geliştirme Planı” çalışmalarının ele alınacağı sunuma katılan Günay, burada yaptığı konuşmada, toplantıda ODTÜ ile bakanlığın Nemrut konusundaki çalışmalarının değerlendirileceğini söyledi.

Günay, “2009 sonu ve 2010 yılına yönelik yol haritası çıkarmaya ve yapılan işleri somutlaştırıp hızlandırmaya çalışacakları” toplantıya Adıyaman milletvekillerinin de katılmasını istediklerini, ancak TBMM’nin tatil olması nedeniyle üç milletvekilinin şu an kendileriyle birlikte olduğunu bildirdi.

Nemrut’ta 2 bin 200 metre yükseklikteki bir dağın yamacında, 2 bin yıl önce yapılmış tarihsel değerlerin, Güneydoğu Anadolu Bölgesinden UNESCO Dünya Miras Listesine girmiş tek yapı olduğunu ifade eden Günay, Nemrut’un kendileri için çok önemli olduğunu kaydetti. Günay, “Bütün kalbimle inanıyorum Nemrut, dünya çapında belki de başka eşi olmayan önemli, tarihsel, anıtsal doğal yapı” dedi.

Nemrut Dağı Milli Parkı
Adıyaman ili; Kahta ilçesinde bulunan ve içinde Kommagene Krallığı’nın bir antik kentini barındıran milli park ve ören yeri. Adıyaman il merkezinde Kahta’ya bağlantı sağlayan karayolu ile ulaşım sağlanmakta olup, Milli Park alanı Kahta’ya 54 km, Adıyaman’a 107 km uzaklıktadır.

Nemrut Dağı ve Kommagene Kralı Antiochos’a ait Tümülüs ve kutsal alanlar, Milli Park’ın ana özelliğini teşkil etmektedir.

Antiochos’un tümülüsü ve dev heykelleri, Arsameia(Eskikale),Yenikale, Karakuş Tepe ve Cendere Köprüsü Milli Park içerisinde kalan kültürel değerlerdir. Eski çağlarda Komagene olarak anılan bu bölgede, I.Mithradates tarafından bağımsız bir krallık kurulmuş, krallık onun oğlu I.Antiochos (MÖ 62-32)un egemen olduğu yıllarda önem kazanmıştır. MS.72 yılında da Roma’ya karşı yapılan ve kaybedilen savaş ile krallığın bağımsızlığı sona ermiştir.

Nemrut Dağı doruğundaki kalıntıları yerleşme yeri olmayıp Antiochos’un Tümülüsü ve kutsal alanlardır. Tümülüs, 2150 metre yüksekliğinde, Fırat Nehri geçitlerine ve ovalarına hakim tepe üzerinde bulunmaktadır. Kralın kemiklerinin ya da küllerinin anakayaya oyulmuş odaya konulduğu ve 50 metre yüksekliğinde ve 150 metre çapındaki tümülüs ile örtüldüğü düşünülmektedir. Girişi kuzeyden olup doğuda ve batıda dini törenlerin yapıldığı teras şeklindeki avlular yer almaktadır.

Her iki terasta da aslan ve kartal heykelleri arasında yüksekliği 7 metreye ulaşan oturur vaziyette dev heykeller sıralanır, bunlar yazıtları ve kabartmaları olan ortostad (dik olarak konulan büyük taş bloklar)’la çevrilmiştir. Eski Kahta Köyü yakınında Kommagene’nın başşehri Arsameia yer alır. Burada, Mithridates’in kutsal alanı bulunmaktadır.

Yine Eski Kahta yakınında Kocahisar Köyü civarında sarp kayalar üzerine kurulmuş Yenikale yer alır. Kale ortaçağ etkileri taşırsa da geç devre aittir. İçinde su depoları, hamam, cami ve Kahta Çayı’na inen gizli su yolu bulunmaktadır.

Kahta Çayı’nın bir kolu olan Cendere Çayı’nın daraldığı yerde iki ana kaya üzerinde tek kemerli olarak yapılan Cendere Köprüsü yer almaktadır. Köprü sütunları üzerindeki kitabeye göre Kommagene şehirleri tarafından Roma İmparatoru Septimus Severus (MS 193-211)ile karısı ve oğulları onuruna yaptırılmıştır. Arsameia’nın 10 km güneybatısında 21 metre yüksekliğinde krallık kadınlarının gömüldüğü Karakuş Tepe Tümülüsü bulunmaktadır.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: