İstanbul’a çılgın proje bu mu?


Türkiye’nin Stratejik Vizyonu sitesinde yer alan Murat Saylan imzalı projeler arasındaki Uygarlıklar Köprüsü projesinin Başbakan’ın ‘çılgın projesi’ olabileceği iddia ediliyor.
Projeler arasında bulunun Çanakkale Köprüsü, Hızlı Tren ve Yerli Otomobil’in de gerçekleşmesi yönünde adımlar atılıyor olması, ihtimali daha da güçlendiriyor

BAKIN PROJELER NELER İÇERİYOR?

Uygarlıklar Köprüsü

İstanbul boğazındaki köprülerin arasına bir anıt köprü kuralım. Bu köprü diğer köprülere benzemesin. Mimarisi ve büyüklüğüyle herkesi şaşırtsın. Birbirinden çok uzakta 4 ayağı olsun. İkisi Avrupa yakasında, ikisi Asya yakasında. Ayakları bir daire birleştirsin.

Dairenin üstü gezi ve kafeler alanı olsun. İnsanlar ayakların üzerinde yürüyerek daireye ulaşsın. Burada, muhteşem boğaz ve İstanbul manzarası eşliğinde insanlar yemek yiyebilsin, keyifli dakikalar geçirebilsin.

Köprü sadece yaya trafiğine açık olsun. Köprünün altında teleferik kabinleri yolcu taşısın. Daireye ulaşmak için acelesi olanlar ve sadece karşıya geçmek isteyenler için köprünün ayakları ve dairesi altında gidip gelen bu raylı kabinlere binsinler.

Bir ayağın dibinden diğer ayağın dibine insanlar kabinde seyahat edebilsinler. İstanbul ve boğaz manzarasının eşsiz güzelliğini görsünler.

Uygarlıklar Köprüsü’nün 100. yıla faydaları neler olabilir?

• Dünyada Türkiye’nin ve Türklerin imajını olumlu anlamda değiştirir. Türkiye’ye ve Türklere sempati artar.

• İstanbul’u dünyanın en güzel kenti yapar.

• İstanbul’u dünyanın başkenti yapar.

• İstanbul’u sonsuza kadar Türk kenti yapar.

• Türkiye’nin ve İstanbul’un simgesi olur.

• Çok turist çeker. (Yılda 20 milyon)

• Dünyanın 7 harikasından biri olur.

haber7.com

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: