İngiltere’de yarın hayat duracak

İngiltere’de kamu çalışanları yarın, emeklilik haklarındaki kesintileri protesto etmek için grev yapacak. 33 sendika ile yaklaşık 3 milyon kişinin katılacağı tahmin edilen grevin, 1926’dan bu yana ülkede gerçekleşen en geniş katılımlı yürüyüşlerden biri olacağı kaydedildi.

18 bin sınır güvenliği memurunun da iş bırakarak yarınki greve katılacağını açıklaması, havaalanlarında aksamalara ve uzun kuyruklara neden olabileceği belirtiliyor. 1 gün boyunca sürecek iş bırakma eyleminin ülke ekonomisine zararının 500 milyon sterlini bulabileceği kaydediliyor. Kamu çalışanları üst çatı sendikası UNISON Başkanı Dave Prentis, hükümetin emeklilik hakları kesintilerinde geri adım atmaması halinde daha büyük grevler olabileceği yönünde uyarıda bulundu.

İngiliz medyasında ise yarın yapılacak grevin öncekilerden farklı olduğu ve greve toplumun büyük bir kesiminin destek verdiğine dikkat çekilerek, bu tarihi grevin ülkedeki siyasi yakın geleceği etkileyebilecek bir kırılma noktası oluşturabileceği yorumları yapılıyor.

THY YOLCULARINI GREV NEDENİYLE UYARDI

Türk Hava Yolları (THY) da İngiltere’deki grev sebebiyle Londra Heathrow ve Manchester Havaalanı varışlı uçuşları kullanacak yolcularını uyararak, havaalanlarındaki oluşabilecek aksaklıklardan dolayı uçuşlarda gecikmelerin yaşanabileceğini belirtti. İngiltere’deki havaalanlarında pasaport kontrol işlemlerini gerçekleştiren ‘UK Border Agency’ çalışanlarının büyük bir kısmının grev nedeniyle görev yapmayacakları belirtilen THY basın açıklamasında şu sözlere yer verildi:

“30 Kasım 2011 tarihinde Londra Heathrow ve Manchester Havaalanı varışlı uçuşlarımızı kullanacak olan yolcularımız, bu havaalanlarında grev dolayısıyla oluşabilecek aksaklıklardan dolayı pasaport kontrollerinde çok daha uzun bir bekleme süresiyle karşılaşabilirler. 30 Kasım 2011 günü Londra Heathrow ya da Manchester havaalanlarından yolculuklarına başlayacak yolcularımız, pasaport kontrolünden geçmemelerine rağmen varış uçaklarında yaşanabilecek problemlerin etkisiyle kalkış uçaklarında oluşabilecek rötarlardan etkilenebilirler. Yarın Londra Heathrow ya da Manchester Havaalanları varışlı ya da çıkışlı THY uçuşlarında seyahat edecek olan yolcularımızın rezervasyonlarını aynı uçuş sınıfında olmak ve uçuşlarımızda yer olması kaydıyla 1-7 Aralık 2011 tarihlerine ücretsiz olarak değiştirme hakları mevcuttur.’

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: