Hindistan: Bu turistik yolculuk için 7 aydır tek bilet satılamadı

Ya büyük bir planlama hatası yapıldı, ya da içerden sabotaj var. 100 milyonluk yatırıma daha tek bir turiste bilet satılamadı.

Hindistan’ın Odişa eyaletindeki yetkililer, aldıkları krediyle çok doğru bir turizm yatırımı yaptıklarını düşündüler. Tamamı yeni ve çok lüks donatılan yeme içme, yatma ve seyir vagonları, kısmen modernize edilen raylar ve istasyonlar ve elbette tanıtım için ayrılan yatırımlar, 100 milyon doları buldu. Bu yatırım getirisi ise muhteşem olacaktı.

Tirupati, Jaipur, Goa ve Kanyakumari gibi destinasyonlar, yollarını ve altyapılarını düzenlediler. Garlar etrafında mağazalar ve barlar açıldı. Seyirlik teraslar düzenlendi, bütün çalışmalar 20 Eylül 2011 tarihine yetişecek şekilde hızlandırıldı ve turistler beklenmeye başlandı. Ve 7 aydır halen bekliyorlar ama daha tek bir turist bilet almadı.

Bilet satışına herhangi engel olmamasına karşın, henüz tek bilet satılamadı. Herkes şaşkın. Kredi alan belediyeler ve yatırımcılar birbirlerini suçlar duruma geldi. İç Sabotajdan bahsedenler bile var. Oysa her şey güzel başlamıştı.

Yatırım planları yerli ve yabancı tur operatörlerine ve seyahat acentalarına gösterildi çok iyi tepkiler ve destek sözleri alındı ama bir türlü satış yapılamadı. Yeni vagonlara henüz tek bir turist binmedi.

Elini en büyük taşın altına koyan ise Odisha eyaleti oldu. Odisha’lı yetkililer, turistik paket tren yolculuğunun pazarlanmasından sorumlu olan Orissa Tourism Development Corporation (OTDC)‘yi sorumlu tutuyorlar. Zira bu kuruluş, paketin içeriğinden ve pazarlamasından sorumlu.

OTDC’nin pazarlama müdürü Alok Mishra, bu eleştirileri üzerine alınmıyor. Mishra, “henüz zaman ihtiyaç var. Zaman içinde bu ürün iyi satılacak. Turizm şirketleri ve tatilciler büyük ilgi gösteriyorlar ama henüz bilet satamadık” diyor.

Mishra, şimdiye kadar sadece özel okul, üniversite ve öğrenim kurumlarından yoğun talep aldıklarını ancak bu kurumlarla fiyatta mutabık olamadıklarını belirtiyor.

OTDC, 700 dolardan başlayan 10 ayrı ürünle, Kanyakumari ve Odisha arasında turistik amaçlı tren yolculuğu düzenliyor. Yolculuk, son derece lüks vagonlarda ve seçkin bir mutfak ekibiyle yapılıyor. Paketlere değişik yarım günlük turlar ve ziyaretler eşlik ediyor. Konaklama yine lüks vagonlarda trende yapılıyor. Pakete göre yolculuk 7 ila 10 gün sürebiliyor.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: