Grev Hava-İş’in elinde patladı

Thy’deki grev ikinci gününde. Bazı uçuşlar aksarken bazı uçuşlar rötarsız gerçekleşti.
THY’deki toplam çalışan sayısı 16 bin, sendikalı çalışan sayısı 13 bin 800, greve katılan işçi sayısı ise 500. Bu arada, sendika tarafı 218 seferin yapılmadığını açıklarken, THY tarafı ise iptal edilen sefer olmadığı bildirdi.
THY yönetimi ile 24. Dönem Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinde uzlaşamayan Hava-İş Sendikasının aldığı grev kararının ikinci gününde Hava-İş Genel Teşkilatlandırma Sekreteri Kaya Sayın Genel Müdürlük önünde gazetecilere bir açıklama yaptı.
Kaya Sayın, Uçuş Harekat Koordinasyon Merkezi rakamlarına göre grevin başladığı saat 03.00 ile 24.00 arasında Atatürk Havalimanı’ndan yapılması gereken 560 seferden 342’sinin yapıldığını, 218 seferin ise yapılamadığını ileri sürdü.
Ancak THY Yönetimi bu açıklamanın hemen arkasından yaptığı açıklamada ise bu iddiaların tam aksine dün İstanbul çıkışlı 387 sefer yapıldığını, yapılamayan sefer olmadığını açıkladı. THY kaynakları dün Türkiye genelinde 988 sefer yapıldığını söyledi.
Hava-İş Sendikası Yönetim Kurulu dün akşam yaptığı grev ile ilgili yaptığı değerlendirmede bugün THY Genel Müdürlük önünde saat 10.00’da çadır kurulacağı kararını aldıklarını bildirdi. Bu karar üzerine bugün saat 10.00’da THY Genel Müdürlüğü önüne gelen çoğunluğu daha önce işten çıkartılan 305 kişinin olduğu gruptan olan 100 kişilik grup çeşitli sloganlar attılar ancak ilan edildiği gibi grev çadırı kurulamadı.
Gazetecilerin grev çadırının niçin kurulamadığı sorusuna sendika yetkilileri yönetmeliği incelediklerini belirterek muhtemelen ileri bir saatte çadırın kurulacağını söylediler.

kaynak

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: