Galataport: 8 yıl önce 3.5 milyar euro, bugün 702 milyon dolar

Galataport ihalesinde en yüksek teklifi 702 milyon dolarla Doğuş verdi.

 Galataport ihalesi Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’ndan (ÖİB)  yapıldı. İlk elemesiz turda en yüksek teklif 375 milyon dolar oldu. İlk elemeli turda en yüksek teklif 525 milyon dolara çıktı ve Polimeks-Folkart-Sembol OGG elendi. İkinci elemeli turda Torunlar GYO elendi ve kalan üç firma açık arttırmaya başladı. Açık arttırma 1 dakika bile sürmedi. Alarko Alsim ile Global Yatırım Holding A.Ş.-Özak Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.-Delta Proje İnşaat Turizm ve Sanayi A.Ş. Ortak Girişim Grubu çekildi. Doğuş Holding 702 milyon dolarla ihaleyi kazanmış oldu.

Türkiye Denizcilik İşletmeleri A.Ş.’ye ait daha önce “Galataport” adıyla ihaleye çıkılan Salıpazarı Liman Sahası’nın 30 yıl süreyle işletme hakkının verilmesi yöntemiyle özelleştirme ihalesine katılmak üzere teklif veren firma ve ortak girişim grupları şöyle:

– Doğuş Holding A.Ş.

– Alsim Alarko Sanayi Tesisleri ve Ticaret A.Ş.

– Polimeks-Folkart-Sembol Ortak Girişim Grubu

– Torunlar Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.

– Global Yatırım Holding A.Ş.-Özak Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.-Delta Proje İnşaat Turizm ve Sanayi A.Ş. Ortak Girişim Grubu

İLK İHALEDE NE OLMUŞTU?
Eylül 2005’te yapılan ilk ihale 49 yıllık işletme hakkını içeriyordu.

İhaleyi İsrailli işadamı Sami Ofer ile işadamı Mehmet Kutman’ın ortaklığındaki Royal Caribbean konsorsiyumu, 3 milyar 538 milyon Euro ‘luk en yüksek teklifle kazanmıştı.

Ancak ihale Danıştay tarafından Aralık 2005’te iptal edilmişti.

kaynak: radikal

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: