Dünyada bir ilk 400 HEYKELLİ SUALTI MÜZESİ

İngiliz sanatçı Jason de Caires Taylor, Meksika’nın doğu kıyısı açıklarında 400 insan heykeli ile yapay canlı organizmaların ürettiği ‘resif’ yaratıldı.

Cancun kenti yakınında hazırlanan müzede 400 figür yer aldı. Dünyanın ilk sualtı müzesini yaratmış olan Jason de Caires Taylor projenin başında yer aldı. Denizin dibindeki heykel grubunun yeni bir mercan resifi oluşmasını sağlaması ve çeşitli deniz canlılarını Cancun’a ve Isla Mujeres Ulusal Deniz Parkı’na çekmesi hedeflendi. Üzerinde titizlikle durulan proje ile her yıl bölgeye gelerek dalış yapan yaklaşık 300 bin turistin buraya çekilmesi ve doğal resiflere ilginin azaltılması hedeflendi.

Deniz dibindeki 400 heykel, bölgede yaşayan insanlardan esinlenerek yapıldı. Heykellerin, normalde kullanılandan 10 kat daha sert ve mercanların yaşamasına elverişli nötr PH’a sahip olan özel bir materyalden yapıldı. Fiberglasla sertleştirilen heykeller, yüzeyin 10 metre altında, deniz tabanına özel bir delme işlemiyle demirlendi. 120 ton ağırlığındaki heykellerin bölgede görülen fırtına ve kasırgalara dayanması amaçlandı.

Yerleştirilmeleri tamamlanma aşamasına gelen heykellerin deniz yaşamının etkisiyle görünümleri zaman içinde değişebileceği açıklandı.

Foto galeri için tıklayınız.

kaynak: hurriyet

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: