Disneyland Paris 20 yaşında

Dünyanın en tanınmış eğlence merkezlerinden Disneyland Paris, 20′ nci kuruluş yıldönümünü kutluyor.

World Disney şirketi, Orlando’daki Disneyworld’ den sonra ABD dışında ilk olarak Avrupa’ da bir eğlence merkezi kurmaya karar verdiğinde, Fransa dışında İngiltere, İtalya, İspanya gibi dünyanın önemli turizm liderleri bu merkezi kendi topraklarında kurmak için aday olduklarını açıklamışlardı.

Avrupa’ daki merkezi konumu ve tesisin kurulacağı arazinin uygunluğu sayesinde Paris, diğer aday kentlerin önüne çıkmıştı.

“ULUSAL KÜLTÜRE ZARAR VERECEK”
Fransız hükümetinin, 24 Mart 1987 tarihinde Amerikalı şirketle ilk ön anlaşmayı imzalamasının ardından “ulusal kültüre zarar vereceği” gerekçesiyle eğlence merkezinin aleyhine Fransa’da bir kampanya başlatılmıştı.

ZARARDAN, KÂRA EĞLENCELİ YOLCULUK…
12 Nisan 1992’de ilk kez kapılarını açan Disneyland, yeterli tanıtımın yapılamaması ve bazı organizasyon bozuklukları nedeniyle ilk yıllarda önemli ölçüde zarar etmişti.

2004 yılında, 12.4 milyon kişinin ziyaret ettiği eğlence parkı, daha sonra pazarlama ve konaklama stratejisinde yapılan önemli değişikliklerle ziyaretçi sayasını önemli ölçüde artırdı ve kâr eden bir kuruluş haline geldi.

Başlangıçta Euro Disney olan eğlence merkezinin adı daha sonraki yıllarda Disneyland Paris olarak değiştirildi.

SUUDİ PRENSİ’NİN YÜZDESİ VAR
Disneyland Paris’in bugünkü hisselerinin yüzde 50.22’si World Disney şirketinin, yüzde 10’u Suudi Prensi Velid bin Tallal’in, kalanı ise borsada halka açık.

Dev eğlence merkezi, 650 dönüm arazi üzerine kurulu ve ziyaretçiler için çok sayıda oteli içinde barındırıyor.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: