Çin, uçak gemisini yüzen otele çevirdi

Çin, 2000 yılında Rusya’dan satın aldığı uçak gemisini otele dönüştürdü. Ülkenin kuzeyindeki Tianjin şehrinde bulunan tersanede yapılan restorasyon çalışmaları ile uçak gemisi şimdi yüzen otel olarak hizmet veriyor.

Çin medyasında yer alan haberlerde, Rusya’dan satın alınan ve Pekin hükümeti tarafından finanse edilen uçak gemisinin lüks otele çevirme projesinin tamamlandığı bildirildi. Tianjin Oteli diye adlandırılan yüzen otelin, dünyanın ilk uçak gemisi oteli olma özelliği taşıdığı belirtildi.

Haberde ayrıca, restorasyan çalışmaları sırasında geminin dış kısmında değişiklik yapılmadığı, sadece iç kısmında dizayn yapıldığına yer verildi. Turizm amaçlı kullanılan ilk uçak gemisi olan Tianjin Otel’in de 148 lüks odanın bulunduğu kaydedildi. İki kral dairesi ile üç VIP suitin bulunduğu ifade edilen otelde, balo salonları ve lüks restoranlar zengin konukların misafir edilmesi için kullanılacağı belirtildi.

Bu arada Çin, 1998 yılında Ukrayna’dan aldığı ve kumarhane olarak işleteceğini lanse ettiği “Varyag”adlı konvansiyonel uçak gemisini de tadilattan geçirdikten sonra suya indirmişti. Çin, Varyag gemisinin kendisine ait deniz ordusunun ilk uçak gemisi olduğunu ve temelde eğitim amaçlı kullanılacağını açıklamıştı.

Ukrayna’dan aldığı uçak gemisini savunma olarak kullanan kullanan Çin, Rusya’dan aldığı gemiyi ise turizm sektöründe kullanmayı tercih etti.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: