Bodrum’ da yangın

Bodrum İlçe Belediyesi’nin çöplüğünde 23 Temmuz 2009 saat 22.30 sıralarında henüz belirlenemeyen nedenle çıkan yangın, kısa sürede 650 metre rakımlı asırlık çam ağaçlarının bulunduğu Hedesa Yaylası’ndaki ormanlık alana sıçradı. Rüzgarın da etkisiyle hızla yayılan yangın, Yokuşbaşı Mahallesi’ne kadar geldi. Yangına, 30 itfaiye aracı, 20 arazöz ve 100 orman işçisiyle müdahale edildi. İlçede tatil yapan yaklaşık 200 yerli turist ile AKUT arama- kurtarma ekibinden 20 kişi de söndürme çalışmalarına katıldı. Telsizle polis memurlarına anons geçilerek, çevre inşaatlarda bulunan 20 iş makinası bölgeye sevk edildi. Yangında dumandan zehirlenen evli 2 çocuk annesi 38 yaşındaki Güler Bulut Bodrum Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı.

YERLEŞİM YERLERİ BOŞALTILDI
Zaman zaman Yokuşbaşı Mahallesi’ndeki evlere 50 metre kadar yaklaşan alevler, son anda güçlükle önlenebildi. Alevlerin tehdit ettiği Albatros Tatil Sitesi, Ali Yazıcı Evleri, Çağlar Villaları boşaltılırken buraların çevresine yangın koruma şeridi açıldı.

Şiddetli rüzgar nedeniyle yangın kontrol altına alınamazken, bölgeye Yatağan, Milas ve Kavaklıdere ilçelerinden yangın söndürme ekipleri takviye edildi.

MİLAS- BODURM KARAYOLU KAPATILDI
İtfaiye ekiplerinin rahat hareket edebilmesi için Milas- Bodrum trafiğe kapatıldı. Bölgeye çok sayıda ambulans sevk edilirken, söndürme çalışmaları sırasında dumandan zehirlenen 3 vatandaş da Bodrum Devlet Hastanesi’ne kaldırılarak tedaviye alındı.

Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon ile Bodrum Orman İşletme Şefi Doğan Demir, bölgeye gelerek söndürme çalışmalarını yönlendirdi. Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, yangını söndürme çalışmalarının tüm hızıyla sürdürdüğün belirtti.

YANGIN 4 SAAT SONRA KONTROL ALTINA ALINDI
Yangın yaklaşık 4 saatlik çalışmanın ardından kontrol altına alındı. Belediye Başkanı Kocadon “Yangına kısa zamanda ve tüm Bodrumlular büyük duyarlılık göstererek müdahale ettikleri için bir felakete dönüşmeden önleme fırsatı bulduk. Bodrum 4 saat süren bir kabus yaşadı. Gece yarısı şiddetini azaltan rüzgar ise şansımız oldu. Yangının söndürülmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

HAVANIN AYDINLANMASIYLA YANGINA HAVADAN MÜDAHALEYE BAŞLANDI
Havanın aydınlanmasıyla birlikte çöplükte süren yangına 1 uçak ve 2 helikopterle havadan müdahaleye başlandı. Yangın nedeniyle kapanan Bodrum-Milas kara yolu da ulaşıma açıldı. Bu arada, yangın nedeniyle Bodrum semalarını yoğun duman tabakası kapladı.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: