Ankete göre; Uçakta hostese de tuvalate de gerek yok

Kimisi onları ‘dar alanda kısa garsonlar’, kimisi ‘konforun vazgeçilmez neferleri’ kimisi ise, acil durumlarda hayat kurtaran melekler’ olarak görür. Ancak uçaktaki kadın kabin görevlileri, halk adıyla ‘hostesleri’, herkes vazgeçilmez bulmuyor.

Havayolları şirketleri, ‘ne pahasına olursa olsun’ tasarruf planlarını uygularken, kimiz zaman ilgin fikirlere sahiplik yapıyorlar. Bunların başında kimi zaman her hizmet için ek ücret almak ve mutlak uçağın yükünü hafifletmek geliyor.

Uzun mesafe uçuşlarda her fazladan kilonun, fazladan 10 kilo yakıta mal olduğu düşünülürse, çok da haksız sayılmazlar. Öyleyse soru şu: Bir uçak uzun mesafeli bir uçuşta iki hostes (2 x 50 kilo) eksik çalıştırırsa, ne kadar yakıt tasarruf eder? Basit: 1 ton.

Uçağı hafifletmenin yollarını arayan havayolu şirketleri, bu amaçla farklı bağımsız şirketlere değişik anketler düzenletiyor. Bu tür bir anket düzenleyen şirketlerden birisi de Alman TMS Emnid oldu.

Bu ankete göre, yolcular daha ekonomik bir bilet için değil sadece hostesten, pilottan bile vazgeçmeye hazırlar. Oranlara bakalım:

Alman uçak yolcularının yüzde 32,9’u bu amaçla hostesten vazgeçmeye razılar. Sadece uzun mesafeli uçuşlarda, acil durum için bir hostes yeter diyorlar. Gerisine (örn. Emniyet talimatlarını) videolu ekran ve bir (örn. Yiyecek/içecek) bir otomat yeterli olur.

Yüzde 82’si “az içilen egzotik içkiler kaldırılsın, tasarruf edilsin, 10 kutu domates suyu için 100 kilo ekstra yakıt doğaya ihanet” derken, yüzde 55’i “kısa ve orta mesafe uçuşlarda koltuk arkasındaki dergi ve evraklar bir işe yaramıyor” görüşünde.   

Pilota da gerek yok
Yolcuların sadece yüzde 3’ü “iyi gelişmiş bir oto-pilot teknolojisi ve uygulaması halinde pilota gerek yok” diyor.

Yolcuların yüzde 90’ı, “uçuş mesafesi ne kadar kısa olursa olsun, koltuk şart. Ayakta gitmem” diye düşünüyor.

Muhtemelen çoğu erkek (oran açıklanmadı) yolcuların yüzde 13’ü “kısa mesafeli uçuşlarda tuvalet olmasa da olur” diyor. Ne de olsa bir çok havayolu şirketi b..tan işler için hayli masraf yapıyorlar.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: