Almanya Havalimanlarında Grev Olabilir

Almanya’da yaklaşık 3 bin hava kontrolörünün üye olduğu GDF sendikası, hava güvenliğinden sorumlu kurum olan DFS ile yapılan görüşmelerden sonuç alınamadığını ve Çarşamba veya Perşembe günü greve gidebileceklerini açıkladı.

Greve gidilmesi halinde yaklaşık 2 bin iç ve dış hat sefer ile Almanya üzerinden yapılan uçuşların da olumsuz etkilenebileceği uyarısı yapıldı.

Yaklaşık 3 bin hava trafik kontrolörünün üye olduğu GdF sendikası yöneticileri, Frankfurt’ta bir araya gelerek olası grevi ele aldı.

Sendikanın grevi başlatabilmek için 24 saat öncesinden bildirimde bulunması gerekiyor. Grevin ilan edilmesinin ardından yarın Almanya’da hava ulaşımının felce uğrayabileceği uyarısı yapıldı. GdF, eylemin tam gün değil birkaç saat süreceğini bildirdi.

Frankfurt Havalimanı’nda olası grev sadece ülke içindeki veya ülkeye gelen yolcuları olumsuz etkilemeyecek. Frankfurt Havalimanı uluslararası hava taşımacılığında transfer yolcularının uğrak yerleri arasında ve Avrupa’da Londra ve Paris’ten sonra üçüncü sırada bulunuyor. Frankfurt Havalimanı’nda yapılacak bir grevin, dünyanın farklı yerlerine uçan veya Frankfurt’ta aktarma yapan transfer yolcularını da olumsuz etkileyebileceği belirtildi.

Mahkeme grev hakkı vermişti

Almanya’da hava güvenliğinden sorumlu kurum olan DFS ile GDF sendikası arasında süren toplu iş sözleşmesi pazarlıkları tıkanmıştı. 1900’ü hava kontrolörü olmak üzere 5 bin çalışanı ilgilendiren görüşmelerden sonuç alınamaması üzerine sendika grev kararı almıştı. DFS, Frankfurt İş Mahkemesi’ne başvurarak grevin önlenmesini istemiş mahkeme sendikanın lehine karar vermişti.

Lufthansa şirketi sözcüsü toplu iş sözleşmesine katılmayan hava yolları şirketlerinin de grevden zarar göreceğini, ortaya çıkacak zararları karşılayacaklarını bildirirken, “Taraflardan tekrar görüşme masasına oturmasını ve çözüm aramasını istiyoruzö dedi.

Almanya’da hava trafik kontrolörleri, yılda 72 bin euro ile 130 bin euro arasında değişen ücretler alıyor. GdF sendikası, çalışanların ücretlerinde yüzde 6,5’lik artış isterken, yönetim yüzde 4,1lik artış öngörüyor. Sendika, iş koşullarının iyileştirilmesini ve personel politikalarında da söz sahibi olmayı istiyor.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: