AB Schengen’ i Tartışıyor

AB Schengen'i Tartışıyor

AB’den Schengen için ‘Etkin Sınır Güvenliği’ önerisi geldi.

İtalya ile Fransa arasındaki Schengen krizi üzerine AB Komisyonu, serbest dolaşımın askıya alınması yetkisinin üye ülkelere değil, AB’ye ait olmasını öngören bir plan sundu. Vize politikasının AB’nin göç ve uyum politikalarıyla daha sıkı ilişkilendirilmesi istendi.

Yılbaşından itibaren Kuzey Afrika’dan İtalya’ya 26 binden fazla mülteciye Schengen vizesi vermesi ardından Fransa, İtalya’dan gelen trenleri göçmenlerin girişini önlemek için sınırda durdurarak kontrolden geçirdi. Schengen Antlaşması’na göre, Schengen üyesi ülkeler arasında rutin sınır kontrolleri kaldıran bu uygulama AB içinde sınır kontrollerini kaldıran Schengen Antlaşması konusunda tartışmalara yol açtı. Fransa ve İtalya, Schengen’in bazı durumlarda askıya alınıp sınır kontrolleri yapılabilmesini istedi.

Malmström, Schengen sisteminin zayıflatılmasına hiçbir şekilde izin verilemeyeceğini anlatırken, ‘Schengen, koruyup savunmamız gereken olağanüstü bir kazanım. Tabii ki daha iyi değerlendirme, uygulama ve değişikliklerle daha iyi hale getirilebilir. Schengen’in belirli durumlarda askıya alınması yönünde bir mekanizmanın hayata geçirilmesi imkanını gözden geçireceğiz. Ancak bu sıkı koşullara bağlanıp, Avrupa düzleminde denetlenmeli’ dedi.

SCHENGEN UYGULAMASI

Avrupa Birliği’ndeki Schengen Anlaşması’na göre, üyesi ülkeler arasında rutin sınır kontrolleri kaldırılırken, kamu düzeni için tehdit gördüğünde, belirli sınır bölgelerini geçici olarak kontrol edebildiği belirtildi. Üye ülkelerin önemli bir karşılaşma öncesi futbol holiganlarının seyahatini engellemek için sadece denetleme yaptığı, kamu düzeninin ne zaman tehlikede olduğuna üye devletler tek başlarına karar verdiği ifade edildi.

Malmström, Schengen Antlşaması’nın geçici olarak askıya alınmasıyla ilgili yeni bir düzenlemeye gidilmesi durumunda kararın AB düzleminde alınmasını istedi. Schengen düzenlemelerinde yapılacak herhangi bir değişikliğin ise AB Konseyi ve Avrupa Parlamentosu tarafından onaylanması gerekiyor. Böyle bir süreç, uzun ve karmaşık olarak nitelendiriliyor çünkü Schengen sistemi Avrupa entegrasyonunun en merkezî öğelerinden biri. Malmström, AB dış sınırlarında güvenliğin de güçlendirilmesini isterken özellikle şu anda Kuzey Afrikalı mültecilerle bağlantılı olarak Avrupa’nın ‘açık’ olmasının önemli olduğunu bildirdi. Malmström, sözlerini şöyle sürdürdü:

‘Sınır güvenliği, bir Avrupa kalesi kuracağımız anlamına gelmiyor. İnsanların AB içinde uluslararası koruma aramaları her zaman için mümkün olmalı. AB’yi kesinlikle ihtiyacımız olan iş göçüne de açık tutmalıyız. Göçmenler Avrupa ekonomisi ve kültürüne önemli bir katkı sağlıyorlar. Yeni istihdam yaratıp, yeni fikirler ve yenilik getiriyorlar. İş dünyasında kendimizin kapatamadığı boşlukların kapatılmasına katkıda bulunuyorlar. Ayrıca toplumlarımızda yaşadığımız demografik sorunların üstesinden gelinmesine yardımcı oluyorlar. “

Brüksel’de AB İçişleri Bakanları Konseyi, önümüzdeki hafta bir özel oturumda bir araya gelerek Malmström’ün önerilerini tartışacak.

(Doğan Haber Ajansı) 05.05.2011 12:20

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: