Yunanistan adalar için Türkiye’ye sağlanan vize kolaylığını sona erdirdi

Ege adalarında Türk turiste kolay vize uygulamasına son verildi. Doğu Ege adalarındaki limanlarda vize verme uygulamasının sona ereceği duyuruldu.

Yunanistan’a ait Doğu Ege adalarındaki limanlarda vize verme uygulaması sona eriyor.

Azınlıkça tarafından yapılan habere göre Yunanistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Yorgos Katrugalos Doğu Ege adalarındaki milletvekillerine gönderdiği mektupta “Avrupa Komisyonunun, Doğu Ege adalarının limanlarında Avrupa dışındaki ülkelerin vatandaşlarına kolay vize verilmesini kabul etmediğini” duyurdu.

Adalarda kolay vize uygulaması, özellikle de Ege adası sakinlerinin çabaları sonrası son yıllarda hayata geçirilmiş ve binlerce Türk turistin Yunanistan’ın Ege’deki adalarına daha kolay gelmesine yol açmıştı.

Böylece özellikle Türk turistler Türkiye’deki yetkili Yunan Konsolosluklarına başvurmak yerine birçok bürokratik işlemden kurtularak ziyaret ettikleri adaların limanlarında kolay şekilde günlük vize alabiliyorlardı.

Dışişleri Bakan Yardımcısı Katrugalos yaptığı açıklamada “Dışişleri Bakanlığının ısrarlı çabalarına ve müdahalelerine rağmen bu kararın alındığını” kaydederken “Gerek Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Timmermans’a, gerekse de Avrupa Göç Komiseri Avramopulos ve Göç ve İçişleri Genel Müdürü Ruete’ye baskı yaptıklarını ancak yine de olumsuz kararın alındığını” kaydetti.

Katrugalos ayrıca “Avrupa Komisyonunun bu kararının olumsuz etkilerinin önüne geçilebilmesi için Türkiye’deki Yunan konsolosluklarına personel takviyesi yapıldığını, böylece vize talep eden Türk vatandaşlarına yönelik işlemlerin iyileştirilmesini ve kolaylaştırılmasını sağlamayı hedeflediklerini” ifade etti. ­

Bir cevap yazın