Lufthansa pilotları iki gün grev yapacak 100 bin yolcu uçamayacak

Lufthansa´nın 22 Kasım 2016 tarihinde yaptığı mahkeme başvurusu başarısızlıkla sonuçlanınca Lufthansa pilotları grevi bir gün daha uzatmaya karar verdi ve 23 — 24 Kasım 2016 tarihlerinde uçmayacaklar.

Lufthansa pilotları bu gece daha önce planladıkları greve başladı. Son yıllarda Lufthansa pilotları tarafından yapılan bu 14ncü grevden dolayı bugün 876 uçuş iptal edildi, yüzbinlerce yolcu planladığı seyahati yapamayacak veya başka seçenekler kullanmak zorunda kalacak.

Lufthansa daha dün akşam acil bir mahkeme başvurusu ile grevi önlemeye çalıştıysa da mahkeme pilotlara hak verdi. Lufthansa pilotları bunun üzerine sadece bugün değil, yarın da grev yapacaklarına karar verdi.

Bugün yaklaşık 900 uçuş iptal edilirken, yarın yine Almanya´dan kalkan bütün orta ve uzak menzilli Lufthansa uçuşları etkilenecek. Lufthansa pilotları, yarın sabah saat 00:01´den akşam 23:59´a kadar grev yapacaklarını bildirdi.

Lufthansa bu arada normalde bugün için planlanan toplam yaklaşık 3 bin uçuştan 2.124 uçuşun gerçekleştirileceğinden bahsederek, kendisine bu grev ile verilen zararı az göstermeye çalışıyorsa da, verdiği bu olumlu rakamın içinde zaten grevin yapılmadığı alt kuruluşları Brussels Air, Swiss Air ve AUA uçuşların olduğuna dikkati çekmemeye çalıştı.

„Vereinigung Cockpit“ (Kokpit Birliği) adlı pilot sendikası, bu sabah başlattıkları grev ile pilotların geriye dönük olarak Nisan 2017 tarihine kadar aylık maaşlarına yüzde 22´lik bir ek ödemenin yapılmasını sağlamayı hedefliyor.

Federal Almanya Ulaşım Bakanı Alexander Dobrindt Federal Almanya Hükümeti´nin şimdilik Lufthansa ile pilotları arasında süren kavgaya herhangi bir müdahalede bulunmak istemediklerini bildirip, „bu sürecin olumlu bir şekilde sonuçlandırılabileceğine inandığımız için siyasetçi olarak geri planda durmayı daha doğru buluyoruz. Şu anda gözlemci rolündeyiz, fakat bu ille de bu şekilde devam etmeyebilir de“ diye konuştu.

Bir cevap yazın