Dünyanın en pahalı pasaportu, Türk pasaportu

Momondo, “pasaport girişimi” (passport initiative) ile dünyadaki tüm insanların bir pasaporta sahip olması gerektiğine dikkati çekmek istiyor ve bunun için dünyada ortalama kişi başı gelire göre en pahalı pasaportun verildiği Türkiye´de 75 kişiye çekilişle pasaport parasını ödeyecek.

Bir pasaporta sahip olmak demek, hem yabancı ülkelere gidip seyahat etmek, hem de yeni tecrübeler edinerek ufkunu genişletebilmek demek.

Fakat birçok ülkede hayatın vazgeçilmez bir parçası olan pasaport, başka ülkelerde herkesin elinde olmayan, oldukça pahalı bir şey. O yüzden tatil arama motoru momondo, nisan ayında “pasaport girişimi” adındaki aksiyonu başlatarak, pasaport alamayan insanlara yardımcı olmaya çalışacak.

Pasaport sahibi olmak orta Avrupa ülkelerinde hayatın normal bir parçası gibi görünse de, bu durum dünyanın her yerinde aynı değil. Uluslararası anket şirketi IPSOS´un yürüttüğü bir çalışmayanın sonuçlarına göre Çinlilerin ancak yüzde altısı geçerli bir pasaport sahibidir.

Birçok kişi buna şaşırabilir, fakat dünyanın en zengin ve gelişmiş olan ülkelerinden biri olan ABD´de de ancak halkın yüzde kırkı bir pasaporta sahiptir. Bunun sebebi, ABD vatandaşlarının ancak küçük bir bölümünün yurtdışında tatil yapıp kalan kısmının tatilini kendi ülkesinde yapması.

Nüfusun ancak yüzde on altısının pasaport sahibi olduğu Türkiye´de, insanların pasaport çıkarmaması herhalde başka bir nedene dayanıyor: Türkiye, pasaport bedelinin ortalama kişi başı gelire oranla dünyada en yüksek olduğu ülkedir. 764 TL tutan pasaport, öyle bir yük oluşturuyor ki birçok kişi onu almak istemiyor. IPSOS´un anket sonuçlarına göre ankete katılan Türkiye vatandaşlarının yüzde 34´ü, çok pahalı olduğu için pasaport çıkartmadığını belirtiyor.

Momondo bu yüzden “pasaport girişimi” adlı etkinliğine Türkiye´de start vererek 31 Temmuz 2018 tarihine kadar çekilişle belirtilecek toplam 75 kişiye pasaport parasını ödeyecek; ayrıca üç talihlisine 1,500 Euro değerinde bir yurtdışı tatilini de hediye edecektir.

Ayrıntılı bilgi için:
http://www.thepassportinitiative.com/
https://www.momondo.de/entdecken/artikel/passport-initiative
https://www.youtube.com/watch?time_continue=5&v=FBNurAxfEdE

Bir cevap yazın